Prečo snívať

Prečo snívať_Hýčkáreň

Život je plný prekvapujúcich zvratov, šťastných náhod, veselých príhod, ale aj sĺz, bolesti a neuskutočnených snov. Už ako deti sa hrávame, chceme byť lekármi, učiteľkami, herečkami, úspešnými spevákmi, vynálezcami, staviteľmi, záchrancami sveta. Kým nám niekto nestihne povedať, že to nejde, že na to nemáme dostatočné predpoklady, dosť talentu. Dovtedy sme šťastní a dokážeme si sami seba predstaviť v akejkoľvek pracovnej pozícii. Život sa nám zdá nádherný, pestrofarebný, plný zaujímavých dobrodružstiev a radosti z objavovania. Do 6 rokov sme viac – menej všetci presvedčení, že vieme krásne kresliť, maľovať, spievať, sme zruční a šikovní. Potom sa však do toho začnú starať dospelí – rodičia, učitelia, tety a ujovia, ktorí v nás pomaly, ale s veľkou istotou znižujú našu tvorivosť a kreativitu. Presvedčia nás, že maľovať či spievať by sme mali čo najmenej, aby sme sa nevystavovali výsmechu. Chcú nám predsa dobre…Deti dnes ešte navyše sú vystavované aj porovnávaniu sa so svojimi nadmerne talentovanými vrstovníkmi o ktorých sa dozvedia cez sociálne siete, kde vidia plynule recitovať ani nie 2 ročné dieťa, nádherne a intonačne bezchybne spievať 4 ročné dievčatko a skoro dokonale dospelo tancovať detský pár. A tak ich predstava o ich vlastnom talente na čokoľvek prudko klesá. Nečudo….

Prestanú kresliť, lebo tak nádherne, ako to nakreslil talentovaný spolužiak Juro to predsa ja nikdy nenakreslím, tak úžasne ako Zuzana od susedov, ktorú mama stále predo mnou vychvaľuje, ja tú slohovú prácu nenapíšem, ale čo na tom, jednoducho na to nemám talent. Veď na tom aj tak nezáleží, najlepšie je dnes mať vplyvných rodičov, dostať sa na čo najlepšiu školu a hlavne málo robiť a veeeeeeeeľa zarábať.Nevadí, že budeme vykonávať prácu, ktorá nás nenapĺňa a s našou vysnívanou prácou nemá nič spoločné. Dôsledkom je, že máme nadmerné množstvo vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ktorí sa nemajú kde zamestnať, chýbajú remeselníci a odborníci v rôznych oblastiach, starnú nám lekári a učitelia a mladí nemajú o tieto pracovné pozície záujem, pretože štúdium je príliš dlhé a náročné a finančné ohodnotenie neadekvátne k vynaloženej námahe. Mladí si často vyberajú ľahšiu a hlavne rýchlejšiu cestu a majú strach pred zlyhaním. Nezvládajú príliš vysoké nároky, zvyšuje sa súťaživosť, vzťahy sú povrchné, viazne komunikácia, pribúda konfliktov. Horšie však je, že sme prestali tvoriť. Vo svojej praxi sa už niekoľko rokov stretávam s dospelými klientami rôzneho veku a vidím, že schopnosť tvorivo riešiť problémy a prichádzať s novými návrhmi dramaticky klesá aj u mladých ľudí. Chuť pracovať na sebe, spoznať svoje silné stránky, vďaka ktorým vieme lepšie porozumieť sami sebe a následne sa starať o svoj talent, rozvíjať svoju kreativitu, snívať a mať odvahu plniť si svoje sny u väčšiny z nás vekom prirodzene klesá, ale nie som presvedčená, že záleží iba od veku človeka. Kým máme silu objavovať, tvoriť a učiť sa nové veci, cítime, že žijeme.
A prečo o tom píšem ?


Aj ja patrím ľuďom, ktorí sa na istý čas vzdali vlastných snov, aby mohli plniť tie cudzie, prestali rozvíjať svoj talent a až keď zistili, že ich síce úspešný, ale akoby nie skutočný život začína dusiť, cítili potrebu oslobodiť sa a opätovne nájsť samého seba. Ak máte odvahu prestať plniť očakávania iných a chcete vo svojom živote cítiť viac radosti a naplnenia, opäť sa tešiť z maličkostí, nájsť v sebe znovu chuť snívať a plniť si svoje sny, príďte 18.6. 2019 o 16.30h do našej Hýčkárne a pridajte sa k našej kreatívnej rodine. Spájame tvorivých a talentovaných ľudí, ktorí sú ochotní zdieľať svoje skúsenosti, pomáhať a inšpirovať ku kreativite aj ostatných. Ak ste skvelý obchodník, radi fotíte, píšete básne, skladáte hudbu, baví Vás práca s drevom, ste amatérsky grafik, viete vyrábať šperky, ozdoby, kabelky z papiera, alebo prírodné mydlá, či sviečky, príďte nám povedať o svojom talente, či záľube. Našimi hosťami budú ľudia, ktorí svoj talent už objavili a môžu Vám v prípade záujmu poradiť, ako sa vďaka nemu dokážete časom aj živiť. Ľudia, ktorí robia prácu, v ktorej využívajú svoje silné stránky, baví ich, teší a prináša im peniaze, žijú zmysluplnejší život a je to na nich aj vidieť. Sú zdravší, spokojnejší a šťastnejší.