Tajomstvo zdravých vzťahov

Počas letného slnovratu Slnko vrcholí v nadhlavníku na obratníku Raka. Slnečné lúče vtedy dopadajú kolmo na 23,5° rovnobežku severnej geografickej šírky. Letný slnovrat nastáva zvyčajne 21. júna. V čase letného slnovratu začína na severnej pologuli leto, na južnej pologuli zima.
Zároveň letný slnovrat prináša deň s najvyšším počtom hodín slnečného svetla za rok. Vtedy je deň dvakrát dlhší, ako noc. Na severnej pologuli je to najdlhší deň v roku (čím severnejšie, tým dlhší čas slnečného svitu).

Pre tých, ktorí milujú leto a jeho krátke noci je to síce deň, od ktorého sa dni opäť postupne skracujú, ale letný slnovrat môže byť zaujímavý aj tým, že pár dní pred ním môžeme mať rôzne pocity a zažívať zvláštne situácie. Či už v pozitívnom, alebo negatívnom zmysle, všetky však majú svoj vlastný význam…

Moja priateľka, cvičiteľka jógy o tom vie svoje a keďže som sa o tom chcela presvedčiť aj ja, tento rok som si týždeň pred slnovratom viac všímala všetky situácie a správanie ľudí v mojom okolí. Tých pár dní som skutočne  bola aj ja akási podráždenejšia a háklivejšia..

Príhoda č. 1 :

Moja dlhoročná priateľka, ktorú mám veľmi rada, ale občas ma hnevajú jej podpichovačné reči, akoby ten týždeň nabrala na obrátkach. A keď mi zatelefonovala a po pár životne dôležitých radách, ktorými nikdy nešetrí a rozdáva ich aj bez toho, že ju o ne žiadam, som sa odmietla nechať vtiahnuť do ohovárania nášho spoločného známeho, uštedrila mi zopár naozaj pichľavých poznámok, ktoré ma zaboleli a podarilo sa jej ma tak rozladiť, že som sa nevedela celý deň dať dokopy.

Poriadne ma zaskočila tá negativita schovaná za falošný úsmev a tak som sa jej polourazene poďakovala za spríjemnenie dňa a zložila telefón. Čo ma však zaskočilo ešte viac, bolo naše nasledujúce stretnutie, pri ktorom sa ona tvárila, akoby sa nič nestalo a ja som sa cítila veľmi nepríjemne. Od toho dňa mám jednoducho čudný pocit vždy keď sa s ňou stretnem a už nemám chuť na dlhé debaty. Nevedela by som o čom…. takže keď nemusím, nevyhľadávam jej spoločnosť. Prešla ma chuť na ten sarkazmus a intrigy a pritom som túto skvelú ženu vždy obdivovala a mala rada.

Príhoda č.2 :

Dohodla som si stretnutie s priateľkou, s ktorou sa síce nepoznáme dlho, ale spája nás láska k pohybu, obe rady tvoríme a máme podobný typ humoru. O to viac ma zamrzelo to, čo nasledovalo. Keď sme si totiž v ten týždeň dohodli stretnutie, po pár vetách o tom, ako ide život a čo nové sa udialo odkedy sme sa nevideli som jej navrhla, či by nechcela so mnou spolupracovať aj v pracovnej oblasti, lebo si myslím, že spájanie je skvelé a pokiaľ nedokážeme zdieľať aj s ostatnými to čo vieme, ochudobňujeme sa o radosť z radosti iných. Nikdy som sa nebála konkurencie v žiadnej oblasti, veď každý človek je jedinečný a práve takéto spájanie a dopĺňanie sa navzájom môže pomôcť k vytvoreniu vyššej hodnoty, takže som bola presvedčená, že to máme s priateľkou podobne. V tomto prípade sme sa však na tom nezhodli a dozvedela som sa, že ľudia, ktorých mám okolo seba ja, by si zjavne nerozumeli s tými, ktorých má okolo seba ona. Že naše spoločné podujatie proste nepripadá do úvahy.

Je to človek, ktorý sa hlási k duchovnu a je na ceste stať sa lepším človekom, takže ma takéto uvažovanie trochu prekvapilo, priznám sa.

Samozrejme rešpektujem rozdielny názor, čomu však celkom nerozumiem je, prečo si niekedy myslíme, že presne vieme akí sú tí ostatní. Veď častokrát nepoznáme ani sami seba 🙂

Myslím, že to čo som už ako dieťa dostala do vienka, bola láska k ľuďom a schopnosť spájať aj na prvý pohľad nespojiteľných. Viesť ich k tomu, aby sa inšpirovali navzájom, pomáhali si a podporovali sa a za tento dar som nesmierne vďačná.

A čo som si teda ten predslnovratový týždeň uvedomila ?

Že ak chceme mať skutočne kvalitné medziľudské vzťahy, mali by sme na sebe neustále pracovať.

A tak som si na chladničku vyvesila týchto 7 bodov, ktoré si budem každý deň pripomínať :

  1. Maj zdravú sebareflexiu a rozmýšľaj nad tým čo hovoríš a ako môžeš nielen činom, ale aj slovom ublížiť.
  2. Vyhni sa neprimeranému sarkazmu, častému ohováraniu a intrigám, lebo samu seba otráviš a ľudia sa ti budú vyhýbať.
  3. Buď úprimná a autentická, nehraj sa na niečo, alebo niekoho kým nie si, lebo ľudia to skôr či neskôr odhalia.
  4. Nezovšeobecňuj a nemysli si, že všetko vieš a že ľudí dokážeš presne odhadnúť.
  5. Nesnaž sa, aby ťa mali radi všetci ľudia, to bohužiaľ nejde.
  6. Keď urobíš chybu, ospravedlň sa a pouč sa z nej.
  7. Pri všetkom čo robíš, vždy začínaj od seba.

Často si spomeniem na jeden citát, ktorý mi kedysi do pamätníka napísala moja obľúbená učiteľka, dáma, ktorá pre mňa bola veľkým vzorom : „Nevrav vždy čo vieš, ale vždy sa snaž vedieť čo vravíš.“  J. Ceasar

A ako to máte Vy ?

Som presvedčená, že keby sme mali väčšiu schopnosť sebareflexie, viac si uvedomovali ako komunikujeme a aký to môže mať dopad na naše okolie, žilo by sa nám veselšie a príjemnejšie a možno by bolo medzi ľuďmi menej konfliktov.

Lebo tak ako slovo dokáže pomôcť, či povzbudiť, dokáže aj ublížiť a zostávajú po ňom hlboké stopy…

Súhlasíte ?

Máte aj vy podobné príbehy ?

Podeľte sa o ne so mnou v komentároch, alebo mi napíšte na ivetabusovska1@gmail.com, budem sa veľmi tešiť.

Zdravé a kvalitné medziľudské vzťahy želám 🙂